renkkorlugu.gen.tr https://www.renkkorlugu.gen.tr Renk Körlüğü, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, renkkorlugu.gen.tr Wed, 10 May 2017 00:00:00 +0000 Fri, 15 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Renk Körlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu.html Fri, 23 Nov 2018 20:52:40 +0000 Renk körlüğü, görme merkezindeki özel pigment moleküllerinin olmaması veya az bulunması sebebiyle, etrafındaki renkleri ayırt edeme durumudur. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre fazla olan rahatsızlık Renk körlüğü, görme merkezindeki özel pigment moleküllerinin olmaması veya az bulunması sebebiyle, etrafındaki renkleri ayırt edeme durumudur. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre fazla olan rahatsızlık, en çok yeşil, mavi ve kırmızı renklerin ayırımında yaşanır. Sadece insanlara has bir hastalık olmayan durum, balıklarda, kuşlarda, sürüngenlerde ve kelebeklerde de görülmektedir. Erkek hastaların kız çocukları genellikle taşıyıcı olarak doğarlar. Taşıyıcı olan kadınların ise, doğurduğu erkek çocukların yarısı hasta olarak doğar.

Renk körlüğü hastalığının nedenleri

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de, kalıtımsal olarak geçtiği bilinmektedir. Kalıtsal kökenli hastalıklarda, görme kaybı yaşanmamaktadır. Hastalığın sinirsel problemler ile de oluştuğu belirlenmiştir. Çocukluk çağından itibaren yüksek ultraviyole ışınlara maruz kalanlarda da gelişebilen bir hastalıktır.   

Renk Körlüğü

Renk körlüğünün belirtileri nelerdir

Genellikle doğumla başlayan kalıtsal sebeplerle yaşanan hastalık, sarı, kırmızı, turuncu ve yeşil renklerin aynı renk olarak algılanmasıyla fark edilir. Yaşam kalitesi için sorun oluşturan bu hastalık, bazı mesleklerin yapılmasına engel olur.

Renk körlüğü hastalığının tanısı nasıl konur

Hastalığın açığa çıkarılması ve renk seçme özelliğinin tespit edilmesi yapılacak testlerle mümkün olmaktadır. Hastalar tam renk körü olabileceği gibi, kısmi renk körlüğü yaşıyor olabilir. İnsanların renkleri ayırt edebilmesi üç farklı koni hücresinin uyum içinde çalışması ile olmaktadır. eğer bu hücrelerden biri görevini yapmıyorsa, o hücrenin alanına giren renkler görülemeyecektir. Bu şekilde hastalığı yaşayanlar kısmi renk körlüğünün etkisi altındadır. Yapılacak testler, tüm sorulara cevap verecek, tanı konmasına yardımcı olacaktır. Renkli ipliklerle yapılacak testler, Stilling ve İshihara  levhaları teşhis için yardımcı olacaktır. Renkli noktalardan meydana gelen levhalar içerisine gizlenmiş sayılar, şekiller, harflerden oluşmaktadır. Bunları ayırt edemeyen kişiler renk körü olarak adlandırılır.

Renk körlüğü hastalığının çeşitleri nelerdir

Hastalar kırmızı rengi algılayan hücrelerin eksikliğinde kırmızı renk körü, mavi rengi algılayan hücrelerin eksikliğinde mavi renk körü, yeşil rengi algılayan hücrelerin eksikliğinde ise, yeşil renk körü olarak adlandırılır. Eksik olan hücrelerin dışındaki renkleri algılayan hastalar, göremedikleri renkleri görebildikleri renklerin karışımı olarak algılarlar. Hastada tek rengi gören hücreler işlev görüyorsa, monokromatik renk körlüğü yaşanacaktır. Her üç koni hücresinin olmaması durumunda, hasta renkleri göremeyecek sadece siyah beyaz olarak algılayacaktır. Bu kişiler tam renk körü olarak adlandırılır. Bazı insanlar da renk ayırma kabiliyeti zayıf olmaktadır. Bu durum renk görme zayıflığı olarak bilinmektedir.

Renk körlüğü hastalığının tedavisi nasıl yapılır

Hastaların renkleri algılamasına yardımcı olmak için geliştirilen koromojen lensler, renkleri ayırt ederek görmeyi sağlamaktadır. Bunlar lens olarak kullanılabileceği gibi, gözlük olarak ta kullanılabilir. Bunların kullanımı yaşam kalitesini yükselterek, hastaların görme kabiliyetini arttıracak, bazı durumlarda hayati önem kazanacaktır. Trafikte seyir halinde ışıkların algılanabilmesi, renkleri tanımak bu sayede mümkün olmaktadır. 

]]>
Renk Körlüğü Nedir https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-nedir.html Sat, 24 Nov 2018 03:12:32 +0000 Renk körlüğü, gözün renkleri ayırt edememesinden kaynaklanan bir görme bozukluğudur. Hastalığın temel nedeni gözün retina tabakasındaki pigment eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Renk körlüğü, bayanlara oranla erkekle Renk körlüğü, gözün renkleri ayırt edememesinden kaynaklanan bir görme bozukluğudur. Hastalığın temel nedeni gözün retina tabakasındaki pigment eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Renk körlüğü, bayanlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Renk körlüğünün en fazla karşılaşılan durumu, kırmızı ve yeşil renklerin ayırt edilememesidir. En az karşılaşılan durumu ise, hiçbir rengi ayırt edemeyerek dünyayı siyah beyaz görmektir. Dünyada her 20 erkekten 1 tanesinde görülme olasılığı yüksek olan bir hastalıktır. Renk körlüğü, kişilerde genellikle doğuştan veya genetik olarak görülen bir sorundur. Ayrıca sonradan da ortaya çıkabilmektedir.

Renk Körlüğü Nasıl Tespit Edilir
 • 6-7 yaş çağında renk testleri yapılarak tespit edilebilir.
 • Kırmızı ve yeşil rengi ayırt edememe veya görememe gibi durumlarda belirginleşir.
 • Karmaşık renk tonlarını ayrıştırmakta zorluk çekilir.
 • Kesinlikle uzman hekimler tarafından teşhisi yapılmalıdır.
 • En iyi tespit renk testleriyle ortaya çıkar.
Renk Körlüğünün Nedenleri
 • Küçük yaşlarda ultraviyole ışınlarına maruz kalmak.
 • Genetik ve doğuştan gelen bir sorun olabilir.
 • Bazı sinirsel hastalıklar renk körlüğüne etki edebilir.
 • Darbe veya hasar sonrası sonradan oluşabilir.
 • Bu nedenler dışında başka nedenleri yoktur veya kesin olarak bilinmemektedir.
Renk Körlüğü Nedir
Renk Körlüğünün Belirtileri
Diğer hastalıklarla karşılaştıracak olursak belirtisi yok diyebiliriz. Tek bir belirtisi vardır, o da kırmızı, yeşil, sarı, turuncu gibi renkleri aynı olarak görürler. Bu renkleri birbirlerinden ayırt edemezler. Ayrı renkleri ise renk yoğunluna göre ayırt edebilirler. Genellikle doğuştan geldiği için belirtisi yok diyebiliriz.
Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir mi
 • Renk körlüğü, günümüz teknolojisi sayesinde tedavi edilebilir hale gelmiştir.
 • Göz içi lens (kromojen), ya da soruna odaklı gözlükler sayesinde renk körlüğü ortadan kalkmaktadır.
 • Göz içi lens, renklerin daha parlak ve daha belirgin olarak görülmesini sağlamaktadır.
 • Kromojen sayesinde renkler daha iyi algılanır.
 • Göz içi lens ile tedavi yöntemi, renk tonlarını ayrıştırarak ve renkleri isimlendirerek renk körlüğüne çözüm olarak geliştirilmiştir.
 • Lens haricinde renk körlüğüne tedavi amaçlı gözlükler de tavsiye edilmektedir.
 • Renk körlüğünün tedavisi trafikte güvenliğinizi artıracaktır.
 • Doğayı dolu dolu görmenizi sağlayacaktır.
 • Renk körlüğünün tedavisi için kesinlikle uzman hekimlere başvurarak tedavi olmanızı tavsiye ederiz.
]]>
Renk Körlüğü Testi https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-testi.html Sat, 24 Nov 2018 18:45:24 +0000 Renk körlüğü testi, insanlarda bulunabilecek renk körlüğü hastalığının tespit edilebilmesi amacıyla uygulanan test olarak bilinir. Renk körlüğü oldukça fazla kişiyi etkisi altına alan, erkeklerde daha fazla gö Renk körlüğü testi, insanlarda bulunabilecek renk körlüğü hastalığının tespit edilebilmesi amacıyla uygulanan test olarak bilinir. Renk körlüğü oldukça fazla kişiyi etkisi altına alan, erkeklerde daha fazla görülen, renkleri ayırt edememe hastalığıdır. Kalıtımsal olarak geçen hastalık daha çok yeşil ve kırmızıyı ayırt edememe durumu olarak görülür. Renkleri görememekten ziyade, soluk görme ve renkleri birbirine karıştırma şeklinde yaşanan bir rahatsızlıktır. Hastalığa teşhis koyabilmek için, sorun yaşayan kişilere test yapılmaktadır. Bu hastalığı yaşayan kişiler, herkesin kendi gibi gördüğünü düşünerek hastalığı fark etmeyebilir. Renk körlüğünün tipini belirlemeye yarayan testler faydalı olacaktır.

Renk körlüğü testi nasıl yapılır

Farklı renklerden oluşan harf ya da sayı içeren tablolar hazırlanır. Bu tablolara inchiara ve stilling levhaları adı verilir. Bu levhalar hastaların renk körlüğünün tespit edilmesi için yapılan basit bir çalışmadır. Bu şekilde teşhis edilen hastalığın tedavisi için çalışmalar yapılır. Hastalara karışık renkli ipliklerden oluşan kümeler verilerek, bu ipleri renklerine göre ayırması beklenir. Hastalığı olan kişiler, bu gruplandırmaları yapamazlar.

Renk Körlüğü Testi

Sağlıklı insanların renkleri algılaması, üç farklı koni hücresinin uyum içerisinde olmasıyla sağlanır. Böyle durumlar ''trikromat'' olarak adlandırılan normal renk görmedir. Kişilerin koni hücrelerinden biri iş göremiyorsa bu ''dikromatik'' renk körlüğü olarak adlandırılır. Bu durum kişilerde koni eksikliğini düşündürür. Kişide bir tane koni hücresi görev yapıyorsa, bu durum ''monokromatik'' renk körlüğü olarak adlandırılır. Hastalarda üç koni hücresinin olmaması durumunda, renkler siyah beyaz algılanacaktır. Bu durum ''anopia'' olarak adlandırılır.

Renk körlüğü testi ile teşhis edilebilen durumlar nelerdir

 • Mavi rengi görmeye yarayan koni hücrelerinin eksikliğinde ''tritanopia'' mavi renkte körlük durumu belirlenir.
 • Yeşil rengi görmeye yarayan koni hücrelerinin eksikliğinde ''deuteranopia'' yeşil renkte körlük durumu belirlenir.
 • Kırmızı rengi görmeye yarayan koni hücrelerinin eksikliğinde ''protonopia'' kırmızı renkte körlük durumu belirlenir.
 • Mavi ve sarı renkleri algılayan, yeşil ve kırmızıyı göremeyen hastalar, kırmızı, yeşil renk körü olarak belirlenir.
 • Hiçbir rengi algılayamayan hastalar, renk görme anomalisi olarak sınıflandırılır.  
]]>
Renk Körlüğü Lensi Gözde Belli Olurmu https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-lensi-gozde-belli-olurmu.html Sun, 25 Nov 2018 09:42:05 +0000 Renk körlüğü lensi gözde belli olurmu; renk körlüğü genetik geçişlilige sahip olan gözün bazı renkleri ayırt edememesine bağlı renk problemidir. Renk körlüğü doğuştan gelen bir hastalıktır. Gözün retina tabak Renk körlüğü lensi gözde belli olurmu; renk körlüğü genetik geçişlilige sahip olan gözün bazı renkleri ayırt edememesine bağlı renk problemidir. Renk körlüğü doğuştan gelen bir hastalıktır. Gözün retina tabakası ile ilgili bir bozukluktur. Retina genellikle kırmızı ve yeşil renkleri birbirine karıştırır. Renk körlüğünün neden olan etken bilinmediği için korunmak içinde birşey yapılamaz. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür ve ailede renk körlüğü varsa renk körü olma olasılığınız artmaktadır. 

Renk körlüğü tanısı,

Renk körlüğü ayrıntılı göz muayenesi ve renk testi ile tespit edilebilir. Genellikle kırmızı, sarı, turuncu ve yeşil renklerini ayırt edemezler. Be renklerden oluşan dairelerin içine farklı renkte sayılar yerleştirilir ve kişinin okuması istenir. Renk körü olan kişi bu sayıları okuyamaz. Renk körlüğünün henüz bir ilaç tedavisi ya da ameliyat ile tedavisi yoktur. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte bu hastalığıda geçici tedavi yöntemleride sunmaktadır. Bu yöntem kontak lenslerdir. renk körü hastalılarına lens önerildiğinde hastaların aklında soru işaretleri oluşmaktadır. Bunlar " lensi kullanabilir miyim" " renk körlüğü lensi gözde belli olur mu " gibi sorular olabiliyor. Eğer renk körlüğü lensi gözde belli olur mu diye endişeleniyorsanız. Bu endişeye gerek olmadığını bilmenizi isterim. Artık lens teknolojisi oldukça gelişmiş durumdadır. Göz sağlığını tehlikeye atmayan lensler oldukça fazladır. Gözün hava almasını engellemeyen ve göze bakıldığında hiç belli olmayan oldukça ince lens çeşitleri vardır. Bu lensler renk körlüğü tedavisinde de oldukça iyi sonuç vermektedir.  Renk körlüğü lensleri renklerin retinada algılanmasını sağlmaktadır. Kişinin görme kalitesini artırmak ve tüm renklerin tonlarını ayırt etmek için kullanılmaktadır. Renk körü olan kişiler araba kullanırken zorlandıkları için güvenlik tehlikeye girmektedir. Bu kişilerin daha sağlıklı sürücü olabilmesi için gereklidir. 
Renk körlüğü lensi gözde belli olurmu sorusunu merak edenler için bir tavsiye lenslerinizi şeffaf ince ya da göz renginize göre seçerseniz bu endişeniz kendiliğinden geçmiş olacaktır.
]]>
Renk Körlüğü Daltonizm https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-daltonizm.html Sun, 25 Nov 2018 16:51:26 +0000 Renk körlüğü daltonizm; genelde doğuştan olan gözün renkleri ayırt edememesi olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.Temel nedeni görme merkezindeki  özel bir pigment molekülünün eksikliği ya da hiç olmamasıdır. Geç Renk körlüğü daltonizm; genelde doğuştan olan gözün renkleri ayırt edememesi olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Temel nedeni görme merkezindeki  özel bir pigment molekülünün eksikliği ya da hiç olmamasıdır. Geçmişte doğuştan olan hastalık tedavi edilemiyordu. Sonradan ortaya çıktı ise tedavisi vardı. Fakat gelişen tıp teknolojisi ile ülkemizde de doğuştan olan şekli de tedavi edilmektedir.

Renk körlüğü daltonizmin çeşitleri;

Normal bir insanda 3 tane ayrı koni hücresi düzgün bir biçimde çalışmaktadır ve renkleri eksiksiz görme durumuna trikromat denilmektedir. Eğer bu pigmentlerle ilgili sorun varsa Renk körlüğü Daltonizm var demektir. Bunun çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Sadece bir koni eksik ise dikromatik renk körlüğü var demektir. Bu durumda Eğer mavi koni eksik ise (Tritanopia) hasta sadece kırmızı ve yeşil renkleri görecek mavi rengi görmeyecektir. Eğer kırmızı koni eksik ise (Protonopia) hasta kırmızı rengi göremeyecek sadece herşeyi yeşil ve mavinin karışımı olarak görecektir. Aynı durumun Yeşil koni eksik olan hastalarda ise hasta yeşil rengi göremeyecek  ( Deuteranopia ) herşeyi kırmızı ve mavinin karışımı olarak görecektir.

Bu 3 tane renk konisinden sadece birine sahip olan hastalara monokromatik renk körü denilmektedir. Bu hastalar herşeyi sadece sahip olduğu renk konisinin tonlarında görebilirler. Monoromatik ren körleri sadece mavi ve sarı renkleri tanımlayabilirler yeşil ve kırmızı renkleri tanımlayamazlar bu yüzden bu durum kırmızı yeşil renk körlüğü olarak tanımlandırılır.

Bir hasta 3 tane renk konisinden hiç birine sahip değilse (anopia ) bu durumda kişi tam renk körüdür. Bu kişilerin gördüğü sadece siyah ve beyazdır.

Renk körlüğü daltonizmin tedavisi Chroma Gen sistemi olarak adlandırılan hastaya özel filtreli lens veya gözlükler verilerek yapılmaktadır.
]]>
Mavi Renk Körlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/mavi-renk-korlugu.html Mon, 26 Nov 2018 04:06:22 +0000 Mavi renk körlüğü; Tritanopia olarak adlandırılan mavi renge duyarlı koni hücrelerinin olmaması sonucu ortaya çıkan bir çeşit renk körlüğü hastalığıdır. Normal bir insanda 3 adet renk koni hücresi vardır. Ama bun Mavi renk körlüğü; Tritanopia olarak adlandırılan mavi renge duyarlı koni hücrelerinin olmaması sonucu ortaya çıkan bir çeşit renk körlüğü hastalığıdır.

Normal bir insanda 3 adet renk koni hücresi vardır. Ama bunların bir tanesinin olmaması dikromatik renk körlüğü olarak ifade edilen renk körlüğüdür. Mavi Renk körlüğü de bu yüzden bir tür dikromatik renk körlüğüdür. Çok nadir görülen bir durumdur.

Mavi renk körlüğü sorununa sahip olan hastalar mavi ve sarı renkleri ayırt edemezler ve cizimleri yeşil kırmızı ve tonlarında görürler. Mavi renk körlüğü  genellikle genetik bir mutasyon sonucu olan ; çok nadir görülen bir hastalıktır.  Ultraviyole ışığa maruz kalmak ve ya diabet de daha az oranda da olsa bu hastalığın oluşmasına sebebiyet verebilir.

Mavi renk körlüğü teşhis ve tedavi

Teşhisi yaygın olarak  1917 yılında Tokyo Üniversitesinde  icat edilen Ishıhara renk testi ile yapılmaktadır. Bu testte hasta bir dizi noktaya bakar bu noktalar bir sayıyı oluşturmaktadır ama  Mavi renk körlüğü olan hastalar sayıyı farkedemez.

Tedavisi eskiden mümkün olmayan bir hastalık iken artık günümüzde Chroma Gen sistemi ile yapılabilmektedir. Ağrı ve acı veren bir yöntem değildir. Normal göz muayenesinden bir farkı yoktur.Bu sistemde ise önce hastanın kapsamlı bir göz muayenesi ve renk değerlendirmesi yapılır.  Ardından doktor hastanın sorununu çözecek gözlük ve kontakt lensleri tasarlar. Mavi renk körlüğü bu sistemde başarılı sonuç verebilecek bir durumdur.

Hasta doktorun verdiği gözlük ve lensleri kullandıktan sonra sorunu tamamen çözülecektir. Daha önce yapamadığı testleri kolaylıkla geçebilir.
]]>
Yeşil Renk Körlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/yesil-renk-korlugu.html Mon, 26 Nov 2018 18:19:30 +0000 Yeşil Renk Körlüğü: İnsan gözünün algılaması gereken renk reseptörleri içinde, yeşile duyarlı olan hücrelerin eksikliği veya olmaması halinde, yeşil rengi için karşılaşılan renk körlüğü tipine yeşil renk körl Yeşil Renk Körlüğü: İnsan gözünün algılaması gereken renk reseptörleri içinde, yeşile duyarlı olan hücrelerin eksikliği veya olmaması halinde, yeşil rengi için karşılaşılan renk körlüğü tipine yeşil renk körlüğü ya da Deuteranopia denir. Yeşil renk körü olan kişi, yeşil rengini algılayamaz ya da ayırmada zorlanır, yalnızca kırmızı ve mavi renkler ile bu renklerin karışımını görür.

Renk Körlüğü Sebepleri: 

Renk körlüğü rahatsızlığı esas olarak iki gruba ayrılır. Bunlar tam bir renk körlüğü ile kısmi renk körlüğüdür.

Renk körlüğü rahatsızlıkları genel olarak; kalıtsal, beyinde veya retinada hasar oluşumu ve ultraviyole ışınları sebepleri ile meydana gelmektedir. Bu sebepler arasında yer alan kalıtsal oluşum; İnsanın çocukluk veya ergenlik döneminde başlayıp, ilerleyebilmesi olayıdır. Renk körlüğünün diğer sebebi olarak ortaya çıkan durum ise, beyinde kalıcı hasar oluşumu ya da retina da hasar oluşumu ile ortaya çıkan bir durumdur. Diğer bir sebep olarak karşımıza çıkan durum ise, çocukluk döneminde yüksek ultraviyole ışınlara maruz kalınması durumudur, bu durum kalıcı renk körlüğü yapabilir. Dünyada görülen en fazla renk körlüğü çocukluk evresinde, yüksek ultraviyole ışınlarına maruz kalmadan dolayıdır. Renk körlüğü vakası kırmızı-yeşil ya da mavi sarı renklerini eksik görme, renk algılayamama durumudur.

Yeşil Renk Körlüğünün Sebebi: 

İnsanın tüm renkleri tam olarak algılaması için üç değişik koni hücresinin tam bir uyum içerisinde çalışmasıyla olabilir. Normal halde tüm renkleri algılayan görmeye trikromat denilir. Şayet bir insanın renk görme ve algılamada yalnızca iki adet koni hücresine sahip olması, bu iki koni hücresinin sahip olduğu renkleri ve bu renklerin karışımlarını görürken, eksik olan koni hücresinin dalga boyundaki renkleri göremez. Böyle insanlar dikromatik denilen renk körüdür. Bu durumda bir kişide; kırmızı renge duyarlı olan koni hücreleri eksikse (Protonopia) kırmızı renk körü, mavi renge duyarlı olan koni hücresi eksikse, (Tritanopia) mavi renk körü ve yeşil renge duyarlı olan koni hücresi yoksa, Deuteranopia yeşil renk körlüğü ortaya çıkmaktadır.

]]>
Renk Körlüğü Lensi https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-lensi.html Mon, 26 Nov 2018 19:36:33 +0000 Renk Körlüğü Lensi: mercekleri farklı renkleri görebilecek şekilde dizayn edilmiş, optik teknolojinin kullanıldığı ve renk körlüğü olan kişilerin renkleri ayırt etmesini sağlayan lens tipleridir. Bu tür lensler, göze Renk Körlüğü Lensi: mercekleri farklı renkleri görebilecek şekilde dizayn edilmiş, optik teknolojinin kullanıldığı ve renk körlüğü olan kişilerin renkleri ayırt etmesini sağlayan lens tipleridir. Bu tür lensler, göze takıldığı andan itibaren renk algısını değiştirmektedir. Renk körlüğü olan insanlar, aslında renkleri birbirinden ayırmada yetersiz kalmaktadır. Renk körlüğünün en yaygın biçimi, kırmızı-yeşil eksikliğidir. Renk eksikliği olan insanlar, normal ışık altında belirli renkleri göremezler.

Renk körlüğü lensi, renk körlüğü olan insanların renkleri ayırt etmesinde işe yaramakla  birlikte, çocuklar, gençler ve yetişkinler tarafından kullanılabilmektedir. Renk körlüğü lensleri, yüksek başarı oranına sahip ve ender renk körlüğü tedavi yöntemlerinden birisidir. Renk körlüğü lensleri, göze gelen her rengin dalga boyunu değiştirmek üzere özel filtreler kullanılması yöntemiyle çalışmaktadır. Bu özel filtreler, her birey için farklılık göstermektedir ve kişiye göre tasarlanmaktadır. Renk körlüğü lensleri genellikle 4 ila 6 saat süren ve kişinin renk vizyonu değerlendirmesinin yapıldığı testler ve sonuçları kapsamında belirlenen özel renk düzeltme merceklerine sahip olarak hazırlanmaktadır.

Renk Körlüğü Lensinin Faydaları: 

Renk körlüğü tedavisinde kullanılan bu özel mercekli lensler sayesinde, renk körlüğü testlerinden kolaylıkla geçilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca kullanılan bu lensler ile akademik yaşantıda yaşanılan zorluklar ortadan kaldırılmış olmaktadır.  Lensler, kişinin spor kalitesini ve diğer reaksiyon faaliyetlerini iyileştirmektedir.Bununla birlikte bir bütün olarsak bireyin yaşam kalitesini yükselterek, bir bütün olarak, sanat, medya ve çevre alanlarındaki faaliyetlerini olumlu yönde etkilemektedir.
]]>
Renk Körlüğü Genetik Mi https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-genetik-mi.html Tue, 27 Nov 2018 14:01:12 +0000 Renk Körlüğü Genetik Mi: konusunda yapılan araştırmalara göre, renk körlüğünün genelde genetik (kalıtsal) bir durum olduğu sonucuna varıldığını görmekteyiz. Kırmızı-yeşil ve mavi renk körlüğü yaygın olarak k Renk Körlüğü Genetik Mi: konusunda yapılan araştırmalara göre, renk körlüğünün genelde genetik (kalıtsal) bir durum olduğu sonucuna varıldığını görmekteyiz. Kırmızı-yeşil ve mavi renk körlüğü yaygın olarak kalıtım yolu ile aileden geçen renk körlüğü tipleridir. Renk körlüğü durumuna X kromozomundaki mutasyon neden olur ve bu yüzden daha çok erkek kadından etkilenir. Görme eksikliğinin şiddeti hafif yada daha ağır derecelerde olabilmektedir. Kalıtsal renk körlüğü varsa, bu durum yaşam boyu kalır, daha iyi yada kötü yönde değiştiği gözlemlenemez. 

Renk körlüğünün en önemli etkeni genetik bir hastalık olması ve bozuk genin anneden erkek çocuğa geçmesi nedeni iledir. Renk körlüğünün temel sebebi, hatalı kromozomun taşınmasından kaynaklanmaktadır. Renk körlüğü durumu erkeklerde kadınlardan daha sık oranda görülmektedir. Renk körlüğü erkek ile kadındaki kromozom farkı nedeni ile kadının hatalı geni taşıyıcı olarak bulundurmasından kaynaklanmaktadır. Eğer bir ailede bulunan erkek çocuk renk körü ise, aynı ailede bulunan kız kardeş de büyük ihtimal ile taşıyıcı olacaktır.  Bu nedenle bu kız kardeşten doğacak erkek çocuğunda ise %50 ihtimal ile renk körlüğü riski oluşacaktır.

Bununla birlikte renk körlüğü yukarıda açıklanan genetik faktörlerin dışında da gelişen bazı nedenler ile oluşabilmektedir. Renk körlüğünün genetik nedenler dışındaki diğer sebepleri arasında; geçirilen bazı hastalıklar, bazı ilaçların kullanımı ile,bebeklikte kızıl ötesi ışıklara maruz kalınması, yaşlılık sebebi ile katarak oluşumu v.b kimyasallara maruz kalınması gibi durumlar gelmektedir.
]]>
Renk Körlüğü Ehliyet https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-ehliyet.html Wed, 28 Nov 2018 02:37:00 +0000 Renk körlüğü ehliyet: Renk körlüğü günümüzde kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Gözün retina tabakasında kırmızı, yeşil ve mavi renkler bulunur. Renk körü olan kişilerde bu renklerin bir ikisi bulunur Renk körlüğü ehliyet: Renk körlüğü günümüzde kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir. Gözün retina tabakasında kırmızı, yeşil ve mavi renkler bulunur. Renk körü olan kişilerde bu renklerin bir ikisi bulunur veya hiç biri bulunmayabilir. Bu durumda renk körlüğü gruplara ayrılır ve hastanın renkleri tam görme ve seçme şansı ortadan kalkar. Renk körlüğü doğuştan, kalıtsal olabildiği gibi daha sonradan geçirilen bir kaza veya hastalık sonucu da ortaya çıkmaktadır. Renk körlüğü, renkleri ayırt edememe rahatsızlığıdır ve oldukça yaygın görülmektedir. Renk körlüğünün en fazla rastlanan türü, kırmızı ve yeşil tonları seçemezler. Bir çok insan renk körü olduğunun farkında bile değildir. Ancak ehliyet gibi buna benzer rapor gerektiren durumlarda ortaya çıkmaktadır. Renk körü olan erkeklerin, doğan kız çocukları ren körü olmaz, lakin renk körü taşıyıcısı olurlar ve bu kız çocuklar dünyaya getirdikleri erkek çocukların hemen hemen yarısına yakını renk körü olarak doğarlar. Renk körlüğü normal zamanda fazla sorun yaratmaz, ama öyle anlar gelir ki, insan çok zor durumda kalabilir, bu da yaşam kalitesini düşürür. İş hayatında engel olabilir, renklerle ilgili bir iş yerinde çalışamaz.

Renk körlüğü ehliyet almaya engel olur mu

Renk körlüğü ehliyet almaya kesinlikle engel olamamaktadır. Sürücü diğer sağlık kontrollerinden geçtikten sonra, rahatlıkla ehliyetini alabilir ve arabasını kullanabilir. Yasalarla belirlenmiş ve açıklanmıştır.
]]>
Renk Körlüğü Çeşitleri https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-cesitleri.html Wed, 28 Nov 2018 11:21:12 +0000 Renk körlüğü çeşitleri, genel olarak renk körlüğü hastalığı bazı kişilerde rastlanır ve tam renk körlüğü kişilerde kısmi renk körlüğü olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır.Hasta kişilerde renk kö
Renk körlüğü çeşitleri, genel olarak renk körlüğü hastalığı bazı kişilerde rastlanır ve tam renk körlüğü kişilerde kısmi renk körlüğü olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır.Hasta kişilerde renk körlüğü kalıtsal sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır.Genellikle çocukluk ve ergenlik çağında kişilerde başlar ve ilerleme görülür.Gerek yetişkin gerek çocuklarda renk körlüğü ortaya çıkmasındaki diğer etken olarak beyinde kalıcı hasarı ya da retina hasarlarına rastlanmaktadır.Bu durum çocukluk çağında geçirmiş olduğu bazı rahatsızlıktan dolayı bu kişiler yüksek Ultraviyole ışınlarının etkisinden dolayı renk körlüğü ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak dünyada en çok görülen renk körlüğü sebebi çocuklukta oluşan yüksek Ultraviyole ışınlarından kaynaklanmaktadır.Kişilerde renk körlüğü  yeşil ve kırmızı veya mavi sarı renklerinin eksik görmesiyle veya renk algılayamama olarak bilinmektedir.

Renk körlüğü çeşitleri, genel olarak normal bir insanın renkleri eksiksiz algılaması üç ayrı cins koni hücresinin kişilerde uyum içerisinde düzgün çalışması ile mümkün olabilmektedir.Kişiler normalinde renk algılamayı görme trikromat olarak belirlenir. Bu durum karşısında insanlar görme işlevini ve algılamada sadece iki koli hücresine sahip ise sadece iki koni hücresinin algıladığı kişiler sadece renklerin karışımlarını görürler ve bu esnada eksik olan koni hücresine bağlı dalga boylarındaki renkleri kişiler göremezken; bu durumdaki kişilere dikromatik renk körü denilmektedir.

Renk körlüğü çeşitleri, genelde bir konu eksik dikromatik renk körlüğü çeşitleri olmayan, pigment, kişilerde  kırmızı renge duyarlı hücreleri yok ise protonopia, kırmızı renk körlüğü denilmektedir.Kişilerde mavi renge duyarlı koni hücreleri yok ise, tritanopia, mavi renk körlüğü diye bilinmektedir.Kişilerde yeşil renge duyarlı koni hücreleri yok ise, deuteranopia, yeşil renk körlüğü denir.Kişi kırmızı rengi ayırt eden koni hücresinin olmadığı bir durum olan, protonopia, renk körlüğünde sadece koyu kırmızı renk algılanmazken; kişinin gördüğü renkler koni hücreleri durumu ile ilgili olarak yeşil, mavi ve bu iki rengin karışımı ile görülen renkler olmaktadır. Genel olarak yeşil ayrımı yapan kişiler yeşile duyarlı konilerin bulunmadığı, deuteranopia,renk körlüğü durumunda ise yalnızca kırmızı ve mavi renkler ile bunların karışımı görürken;kişiler renk olarak yeşil rengi ayıramazlar. 

Renk körlüğü çeşitleri, kişilerde rastlanan bir renk konisinin bulunmasıyla hastada mevcut olan sebebiyle  diğer iki ana renk konisinin olmadığı, kişilerde renk görme rahatsızlığına, monokromatik renk körlüğü denir.Bu duruma örnek verecek olursak hastada sadece mavi rengi algılayan ve mavi renk konilerin mevcut olduğu bir durumda ise kırmızı ve yeşil renk konilerinin olmadığından bazı durumlarda kişiler kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemezler.Genelde, monokromatik, renk körleri kişiler ise sadece sarı ve mavi renkleri tanımlayabilirken; bu durum kırmızı yeşil renk körlüğü olarak bilinmektedir.

Renk körlüğü çeşitleri, genel olarak hastalar renk görme işlevinde ilgili olarak üç koni de yok ise bu durumda olan kişiler renkleri yalnızca beyaz ve siyah olarak tanımlar.Bu rahatsızlık anopia, durumdaki insanlar tam olarak renk körü olarak bilinmektedir. Bazı kişiler, trikromat, olmak sebebiyle renk ayırabilme özelliği çok zayıf olmaktadır.Bu esnada kişilerde bu durum görme bozukluğu ile renk görme, anolamisi, olarak bilinmektedir.
]]>
Renk Körlüğü Ameliyatı https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 10:08:33 +0000 Renk körlüğü ameliyatı, renk körlüğü, bazı renkleri ayırt edememe veya algılamada zorluk çekme durumudur. Nedeni görme merkezindeki eksik molekül yapısından dolayıdır. Renk körlüğünde, en fazla kırm Renk körlüğü ameliyatı, renk körlüğü, bazı renkleri ayırt edememe veya algılamada zorluk çekme durumudur. Nedeni görme merkezindeki eksik molekül yapısından dolayıdır. 

Renk körlüğünde, en fazla kırmızı ile yeşil renkleri ayırt edememe durumu söz konusudur. Renk körü sürücülere kırmızı ve yeşil renkleri ayırt etmekte zorlanıldığından daha önceleri ehliyet verilmiyordu. Fakat günümüzde renk körlerine de ehliyet verilmektedir. 

Renk körlüğü, insana genetik bir yapıyla geçmektedir. Yani insana genetik olarak taşınmaktadır. Renk körü olan kişiler günlük yaşantısında bir çok sorunla ve zorlukla karşı karşıya gelmektedir. Mesela trafik lambalarında, renkli ekranda, tekstil sektöründe çalışanlar eğer renk körlüğü var ise büyük sıkıntı çekmektedir. 

Renk körlüğü ameliyatı, maalesef söz konusu değildir. Yani renk körlüğü ameliyatı yoktur. İlaçla tedavisi de söz konusu olamamaktadır. Fakat gelişen teknolojiyle renk körlerine özel lensler ile renk körlüğü şiddeti en aza indirilmeye çalışılmıştır. Sadece lens değil, lens kullanmakta zorlananlar için gözlükle de tedavisi yapılabilmektedir.
]]>
Renk Körlüğü Hastalığı https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-hastaligi.html Thu, 29 Nov 2018 11:29:32 +0000 Renk körlüğü hastalığı, bu rahatsızlık günümüzde birçok kişiyi etkileyen bir rahatsızlıktır. Renk körlüğü özellikle de ehliyet almak isteyen kişilerin karşına çıkan ve kişileri oldukça zorlayan bir hastalık t Renk körlüğü hastalığı, bu rahatsızlık günümüzde birçok kişiyi etkileyen bir rahatsızlıktır. Renk körlüğü özellikle de ehliyet almak isteyen kişilerin karşına çıkan ve kişileri oldukça zorlayan bir hastalık türüdür. Bu rahatsızlığı kısaca tanımlayacak olursak renk körlüğü hastalığı doğada bulunan binlerce güzel rengi kişinin algılamayamaması durumudur. Renk körlüğü hastalığı göz retinasında bulunan koni adı verilen hücrelerin eksik olması veya hiç olmaması durumunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kişiler doğada bulunan binlerce güzel rengi biribirinden ayırt edemez bu durum kişiyi oldukça zorlar. Renk körlüğünde retinada bulunan koni hücresinin çok az dahi olmaması durumunda kişi yalnızca beyaz ile siyah renkleri görmektedir. Ancak bu duruma çok az rastlanılır. Bu hastalık kadınlardan çok erkeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Renk körlüğü hastalığı, gözün yapısında bulunan pigment azlığına göre iki adet renk görme biçiminde ortaya çıkmaktadır. En sık rastlanılan çeşidi ise anormal trikomatopsi çeşididir. Bu çeşide sahip olan kişiler doğada bulunan her rengi görürler ancak sarı, kırmızı, yeşil yada sarı, mavi ve sarı arasındaki renk ayrımını tam olarak yapamaz renkleri biribirine karıştırırlar. Renk körlüğü hastalığı olmayan normal göz yapısında ise gözün her rengi biribirinden ayırt etmesi ve algılaması için üç değişik biçimdeki koni pigmentlerin sistematik bir işleyişte çalışması sayesinde meydana gelir. Bu duruma trikomatop adı verilir. Eğer gözde rahatsızlık varsa konide az miktarda olan kişiler ise hiçbir rengi ayırt edemez.

Renk Körlüğü Hastalığı Teşhisi

Bu hastalığın teşhisi hiçte zor değildir. Ancak kişi renk körü olduğunu anlamaz çünkü doğada gördüğü her rengi herkesin kendisi gibi gördüğünü sandığından dolayı rahatsızlığını anlayamaz. Bu hastalığı teşhis etmek için çeşitli birçok rengin biraraya gelerek oluşturduğu rakam yada harf tabloları vardır. Bu tablolar sayesinde kişi renk körü mü yoksa değil mi çok kolay anlaşılır. Ancak teşhise başlamadan önce kişide renk görme azlığı mı var yoksa tamamen renk körü mü bunun teşhis edilmesi gerekir. Renk körlüğü hastalığının teşhisinde kullanılan bu tabloya ise inchiara tablosu denir. Çeşitli birçok rengin biraraya gelerek oluşturduğu bu tablolar sayesinde renk görme azlığı yada renk körlüğü oldukça hızlı ve basit bir biçimde teşhis edilir. Bu tablolar haricinde renkli iplikçi veya renkli yumakların biribirine karıştırılıp renk gruplarına ayrılması istenmektedir. Bu renk gruplarında kişi hasta olduğu için renk ayrımı yapamaz bu sebepten dolayıda renk grupları meydana getiremez.

Renk Körlüğü Hastalığı Tedavisi

Renkler görme azlığı olan kişilere renk körü gözlüğü yada renk körlüğü lensi verilerek kişilerin renkleri daha canlı görmeleri ve görülen renkler haline getirirler. Ancak tam renk körü hastalığı olan kişilerin tedavisi halen bulunamamıştır.

]]>
Renk Körlüğü Hangi Kromozomla Taşınır https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-hangi-kromozomla-tasinir.html Fri, 30 Nov 2018 08:24:25 +0000 Renk Körlüğü Hangi Kromozomla Taşınır, konusunda yapılan son bilimsel araştırmalara göre, kalıtsal renk körlüğünün genellikle X kromozomunda mutasyon geçirmiş bir gen nedeni ile oluştuğu bilinmektedir. Bununla birlik Renk Körlüğü Hangi Kromozomla Taşınır, konusunda yapılan son bilimsel araştırmalara göre, kalıtsal renk körlüğünün genellikle X kromozomunda mutasyon geçirmiş bir gen nedeni ile oluştuğu bilinmektedir. Bununla birlikte yapılan diğer bilimsel araştırmalar da renk körlüğüne neden olabilecek mutasyonların 19 farklı kromozomdan ve birçok farklı genden de meydana gelebilecek olduğuna işaret etmektedir. Renk körlüğünün kromozomla taşınmasında en yaygın şekil X kromozomundaki gen mutasyonudur. X kromozomundaki gen mutasyonu ile meydana gelen renk körlüğü, erkeklerde renk körlüğü nedeninin %7 sini açıklamaktadır. Renk körlüğü genel olarak kalıtsal bir durumdur. Kırmızı, yeşil ve mavi renk körlüğü aileden geçmektedir. Durumdan sorumlu gen, X kromozomu üzerinde taşınır ve bu yüzden daha çok erkek, kadından etkilenmektedir.

Renk körlüğü hangi kromozomla taşınır konusunda, erkeklerden sadece bir X kromozomundaki bozukluk renk körlüğüne neden olurken; dişilerde, eğer bir X kromozomu bozuksa, normal olan diğer kromozom renk körlüğünden koruyarak, bu durumda dişi taşıyıcı durumunda olacaktır. Taşıyıcı olan dişinin, oğullarında renk körlüğü görülme riski ise %50 olmaktadır, kızların ise taşıyıcı olma şansı da %50 olmaktadır.

Renk körlüğü hangi kromozomla taşınır sorusuna bir yanıt olarak ayrıca belirtilmelidir ki; kalıtsal renk körlüğü doğumdan itibaren aktif olabilmektedir veya çocukluk ve erken ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde 250 milyondan fazla insanda renk körlüğü olduğu tahmin edilmektedir. Renk körlüğü, kalıtsal bir durumdan kaynaklanıyor ise, yaşam boyunca aynı kalır, daha iyi yada daha kötü olma durumu söz konusu olmaz. Renk körlüğünün tam olarak fiziksel nedenleri hala araştırılmakta olup, renk körlüğünün genellikle hatalı kromozomlardan oluştuğu bilinmektedir.
]]>
Renk Körlüğü Kadınlarda Olur Mu https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-kadinlarda-olur-mu.html Sat, 01 Dec 2018 07:29:38 +0000 Renk körlüğü kadınlarda olur mur, Hemen hemen çoğu erkekte bulunan bu hastalık X kromozomuna bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Renk körlüğü kişinin genel olarak yeşil ve kırmızı rengi birbirinden ayırt edememesi sonu Renk körlüğü kadınlarda olur mur, Hemen hemen çoğu erkekte bulunan bu hastalık X kromozomuna bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Renk körlüğü kişinin genel olarak yeşil ve kırmızı rengi birbirinden ayırt edememesi sonucunda gelişen bir hastalıktır. Bu durum bazen kişilerde büyük bir sorun haline dönüşebilir. Renk körlüğü kadınlarda olur mu sorusunun cevabına gelecek olur isek şu şekilde açıklayabiliriz. Renk körlüğü kadınlarda olan bir hastalıktır. Zaten X kromozomuna bağlı olarak gelişir ve süregelerek devam etmektedir. Genetik bir hastalık olan renk körlüğü kadınlarda görülüyor olsa da erkeklerde daha fazla görülmektedir. Bu durumun asıl nedeni ise anne adayının çekinik olarak renk körlüğü genini taşımasından dolayı kaynaklanmaktadır.

Renk körlüğü kadınlarda olur mu

Renk körlüğü hastalığı anne adayının genlerinde çekinik ya da baskın olan bir renk körlüğü hastalığını taşıması ile geçmektedir. Anne adayının genlerinde meydana gelen bu baskınlık ya da çekiniklik kişinin çocuklarında da renk körlüğü hastalığının meydana gelmesine neden olmaktadır. Özelikle erkeklerde renk körlüğü olmasının nedeni de budur. Çünkü erkeğin kromozomları ile kadının kromozomlarının eşleşmesi sonucunda çocuklarda çekinik renk körlüğü ya da baskın renk körlüğü meydana gelmektedir. Renk körlüğü gelişen kişi gözlerindeki pigmentleri tam olarak algılayamadığı için özellikle kırmızı ve yeşil rengi birbirinden ayırt etmekte zorlanır. Bu durumun ggelişmesine ise renk körlüğü denir.

Kadınlarda renk körlüğü olur mu sorusunun cevabını sizlere izah etmiş olduk. Genetik bir hastalık olan renk körlüğü X kromozomuna bağlı olarak gelişen ve devam eden bir hastalıktır. Renk körü bir bayanın taşıyıcı olması ya da baskın olması bu anne adayının erkek çocuklarının da renk körü olmasına neden olmaktadır. Yaklaşık olarak her on erkeğin birisi renk körü iken, her yüz kadından sadece bir tanesinde renk körü görülmektedir. Fakat şöyle bir nokta vardır ki renk körlüğü taşıyan bir erkeğin kız çocuklarında renk körlüğü meydana gelmez.
]]>
Çocuklarda Renk Körlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/cocuklarda-renk-korlugu.html Sat, 01 Dec 2018 16:27:31 +0000 Çocuklarda renk körlüğü, doğumsal bir durum olan renk körlüğü, çocuklar 3-4 yaşına gelinceye kadar pek teşhis konulamamaktadır. Renk körlüğü tıbben hastalık olarak sayılmasa da kalıtsal bir durum olup görme merkezinde b Çocuklarda renk körlüğü, doğumsal bir durum olan renk körlüğü, çocuklar 3-4 yaşına gelinceye kadar pek teşhis konulamamaktadır. Renk körlüğü tıbben hastalık olarak sayılmasa da kalıtsal bir durum olup görme merkezinde bulunan pigmentlerin doğuştan olmamasından kaynaklanır. Bu durumu oluşturan etken kız çocukların renk körü olmaları için hastalıklı geni, hem anne hemde babanın taşıması gerekiyor. Bu rahatsızlık x kromozomunda dır. Erkek çocukları da x genini anneden aldıkları için erkek çocuklarda hada yüksek oranda görülmektedir. Kadınlar bu hastalığın taşıyıcısı olabilirken, erkekler taşıyıcı olamazlar. Renk körü hastaları çoğunlukla kırmızı renkle, yeşil rengi görmezler.

Çocuklarda renk körlüğü çoğunlukla bir tesadüf sonucu anlaşılır çocuklara renklerin doğru şekli küçükken öğretilirse gördükleri rengin doğru renk adıyla öğrenecekleri için hayatları daha kolaylaşır. Yaşça büyük renk körü olan çocuklarda, trafik lambalarında kırmızının, yeşilin, sarının yerleri ezberletilerek trafikte sıkıntı yaşamalarının önüne geçilebilir.

Renk körlüğü iki çeşittir 

Tam renk körlüğü; seyrek olarak görülen bu tipinde, çocuklar renklerin tonlarını hiç bir şekilde ayıramazlar, göremezler. Bu çocuklar ışığa karşı çok duyarlıdırlar.

Kısmi renk körlüğü; renk körlüğünün bu tipinde ise renkleri algılayan duyu hücrelerinden bir kısmı eksiktir. Renk körlüğünün şimdiye kadar bulunmuş tedavisi olmamakla birlikte özel olarak üretilmiş renkleri doğru algılamamızı sağlayan lensler üretilmiştir. Ancak bu lensler renklerin ayrımını tam olarak yapamayabilirler. Çocuklarda renk körlüğü herhangi bir görme sorunu yaratmaz.

Renk körlüğü testleri

Psödoizokromatik plakalar testi; renkli hazırlanan arka fonda sayılar gösterilir. Kırmızı ve yeşil renk körlüğünü anlamak için kullanılan testlerdir.

Farnsworth renkli nokta testi; bu teste göre renk körü olduğu düşünüle çocuklar, değişik tonlardaki taşları ayırmaları istenir. Diğer teste göre daha karışıktır. Mavi rengi göremeyenlerin anlaşılması için kullanılır.

Nagel'in anomaloskopu; bu testte daire şeklindeki renk test makinesini kullanılır. Çocuklarda renk körlüğünün hangi derecede olduğunu saptamak için uygulanır. Kırmızı renk körlüğü tespitini en iyi yapan testtir.
]]>
Kırmızı Yeşil Renk Körlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/kirmizi-yesil-renk-korlugu.html Sun, 02 Dec 2018 11:25:49 +0000 Kırmızı yeşil renk körlüğü: Normal bir insanın görme ve algılama işlemini tam olacak yapabilmesi için gözün tabakalarının sağlam ve duyarlı olması gerekmektedir. Fakat renk körlüğü olayında bu durum böyle değildir. Kırmızı yeşil renk körlüğü: Normal bir insanın görme ve algılama işlemini tam olacak yapabilmesi için gözün tabakalarının sağlam ve duyarlı olması gerekmektedir. Fakat renk körlüğü olayında bu durum böyle değildir. Çünkü normal bir insanın renkleri algılaması için retina tabakasının kendi işlevini yerine getirebilmesi gerekir. Fakat renk körlüğü oluştuğu zaman kişi hem renkleri tam anlamı ile algılayamaz hem de bulanık ve daha soluk bir şekilde görür. Bu durum ise kişinin bazı renkleri birbirine karıştırmasına neden olur. Özellikle de renk körü olan kişiler kırmızı ve yeşil renkleri birbirine karıştırdığı için kırmızı yeşil renk körlüğü denir. Kırmızı yeşil renk körlüğünü anlamak için de bazı testler vardır. Eğer kişi kendisinde kırmızı ve yeşil renkleri ayırt edemediğini fark eder ise o zaman mutlaka kırmızı yeşil renk körlüğü testi yaptırmalıdır. 

Renk körlüğü genel olarak insanların kırmızı ve yeşil renkleri tam anlamı ile ayırt edememesi sonucunda oluşan bir durumdur. Genel olarak kırmızı yeşil renk körlüğü kadınlara oranla erkeklerde daha sık karşılaşılan bir durumdur. Kişi kendisinde kırmızı yeşil renk körlüğünü fark etmeyebilir. Zaten bu durum oldukça normaldir. Fakat renk körlüğü için yapılan bazı testler vardır. Özellikle de kırmızı rengin içerisine yeşil renk ile sayı yazmak gibi veya yeşil rengin içerisine kırmızı renk ile bazı sayılar yazarak kişinin renk körü olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kırmızı yeşil renk körlüğü testi:

Kırmızı yeşil renk körlüğü kişinin bu iki rengi algılayamaması sonucunda meydana gelen bir durumdur. Bu durum kişiyi oldukça fazla rahatsız edebilir. Ayrıca ileri derecede kırmızı yeşil renk körlüğü olan kişilere ehliyette verilmemektedir. Çünkü trafik esnasında iken yanan kırmızı ve yeşil rengi birbirinden ayırt edemedikleri için bazı trafik kazalarının oluşmasına meydan hazırlamaktadır. Bu durum ise oldukça büyük bir tehlike arz ettiği için ileri derecede kırmızı yeşil renk körü olan kişilere ehliyet verilmesine engel olur. 

Kırmızı yeşil renk körlüğü tedavisi:

Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülen kırmızı yeşil renk körlüğü kısmen tedavi edilebilir bir durumdur. Çünkü renk körlüğü kişisinin retina tabakasının tam olarak algılanmaması sonucunda oluşmaktadır. Kırmızı yeşil renk körlüğü tedavisi için bazı lensler vardır. Bu lensler kişinin gözündeki kırmızı ve yeşil rengin en normal bir şekilde görünmesine yardımcı olur. 
]]>
Renk Körlüğü Testi https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-testi.html Mon, 03 Dec 2018 08:07:59 +0000 Renk körlüğü testi, normal şartlarda insanlar yaklaşık olarak 15.000 değişik rengi ayırt edebilir. Gözde bulunan ve koni adı verilen retina hücreleri gözümüzün kırmızı, yeşil ve maviyi algılamasını sağlar. Renk körlüğü testi, normal şartlarda insanlar yaklaşık olarak 15.000 değişik rengi ayırt edebilir. Gözde bulunan ve koni adı verilen retina hücreleri gözümüzün kırmızı, yeşil ve maviyi algılamasını sağlar. Renk körlüğü basit bir tanımlamayla doğada bulunan renkleri birbirinden ayır edememe hastalığıdır. Göz retinasında koni hücreleri eksik ya da hiç yoksa renk körlüğü oluşur. Retinada koni hücrelerinin hiç bulunmaması tolumda çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Hasta yalnıza siyah ve beyaz görür. Kadınlar bu hastalıkta taşıyıcı olduğu için erkeklerin daha fazla etkilendiği bir rahatsızlıktır. Renk körü olanlar ana renkleri hiç görmeyebilecekleri gibi bazı durumlarda eksik görürler. Bu nedenle de renk körlüğü ikiye ayrılır.

Renk körlüğü testi

Renk körlüğü kalıtımsal olan kişiler kendilerinin normal olduğunu zanneder. Bu kişiler doğdukları andan itibaren renkleri doğru algılayamamıştır. Hastaya kırmızı ya da yeşil gösterildiğinde hasta bunu kendine özgü şekilde ifade eder. Bu durumda renk körlüğü teşhisi yapabilmek için mutlaka renk körlüğü testi uygulanmalıdır. Renk körlüğü testi günümüzde farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Renkli ışık testi, holmgren renk yumakları gibi birçok test renk körlüğü testi için kullanılmaktadır. Klinik ortamlarda genellikle test için renkli levhalar kullanılmaktadır.

Renk körlüğü çeşitli testlerle teşhis edildikten sonra tedavi sürecine geçilir. Kalıtımsal olarak gelişen renk körlüğünün kesin bir tedavisi yoktur. Eğer hastada renk görme eksikliği teşhis edilmişse renk körlüğü için lens ya da gözlük kullanılarak sorun giderilebilir.

]]>
Bebeklerde Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır https://www.renkkorlugu.gen.tr/bebeklerde-renk-korlugu-nasil-anlasilir.html Mon, 03 Dec 2018 18:04:11 +0000 Bebeklerde Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır, renk körlüğü renklerin birbirinden ayırt etme yeteneğinin bozukluğundan kaynaklı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Renk körlüğünün sebebi genellikle gözdeki bulunan reti Bebeklerde Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır, renk körlüğü renklerin birbirinden ayırt etme yeteneğinin bozukluğundan kaynaklı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Renk körlüğünün sebebi genellikle gözdeki bulunan retina tabakasının renkleri algılamada ve ayırt etmemesinden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Retina tabakasında eğer renk algılanmasında meydana gelebilecek bazı sorunlardan dolayı bebek bazı renkleri ya da bütün renkleri soluk olarak grimsi gibi görebilir. Buna bağlı olarak renkleri ayırt etmede zorluk yaşar. Retinadaki mevcut olan renkler ve renkleri ayırt etmede sorumlu olan hücreler üç tane pigment içermektedir. Bu pigmentler mavi, kırmızı ve yeşil renklerdir. Renk körü olan bebekler bu renk pigmentlerinden bir tanesini, iki tanesini ya da üçü eğer gerekenden azdır veya hiç yoktur. Bebeklerde renk körlüğü kalıtsal olabildiği gibi bebeğin geçirmiş olduğu bir hastalık ile bağlantılı olarak da meydana gelebilmektedir. 

Bebeklerde Renk Körlüğü Olduğu Nasıl Anlaşılır, 

Bebekte renk körlüğünün anlaşılması için ya da açığa çıkarılması için bazı testlerin bebeğe uygulanması gerekmektedir. Renk körlüğünün teşhisi için en basit yol renkli olan ipliklerin karıştırılarak bebeğin ayırt etmesi istenir. Ancak bebeğin yaşı bu testi yapmak için mutlaka uygun olması gerekir. Çoğunlukla 3 yaşın üzerindeki bebeklerde uygulanabilen bu test ile renk körlüğü olup olmadığını anlayabilirsiniz. Başka bir yöntemde ise, bebeğe gösterilen resimde sorduğunuz rengi göstermesi istenir. Bebek istenilen renkleri gösteremezse, renk körlüğü olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Genel olarak renk körlüğü testleri bebekler ve yetişkinler için ayrı kategorilerde uygulanarak anlaşılmaktadır. Bebekte renk körlüğünün olup olmadığını ebeveynler fark edemez, ancak doktorun yapmış olduğu bu testler sayesinde anlaşılabilir. Bebeklerde ortaya çıkan renk körlüğünün tam anlamı ile tedavisi maalesef mümkün değildir, fakat hangi renk körlüğünün olduğu tespit edilerek ona göre özel filtreli gözlük verilerek renkleri yırt edebilmesi sağlanabilir. 
]]>
Yeşil Renk Körlüğü Testi https://www.renkkorlugu.gen.tr/yesil-renk-korlugu-testi.html Mon, 03 Dec 2018 19:09:30 +0000 Yeşil Renk Körlüğü Testi; Renk Körlüğü; bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün gerektiğinden az bulunması veya bulunmamasıdır. Kişideki bu eksiklik sonucunda çeşitli renklerin çevresindeki renkl Yeşil Renk Körlüğü Testi; Renk Körlüğü; bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün gerektiğinden az bulunması veya bulunmamasıdır. Kişideki bu eksiklik sonucunda çeşitli renklerin çevresindeki renkleri ayırt edememektedir. Sağlıklı bir insanın renkleri görme ve algılamada sadece iki koni hücresinin algıladığı renklerin karışımını görmektedir. Bu durumda eksik olan koni hücresine ait dalga boylarındaki renkleri görememektedir. Renk körlüğünde renklere göre renk körlüğü diye kısımlara ayrılmaktadır. Kişi kırmızı renge duyarlı olan koni hücreleri yok ise kırmızı renk körlüğüdür, mavi renge duyarlı hücreler yok ise mavi renk körlüğü, yeşil renge duyarlı hücreler yok ise de yeşil renk körlüğü yaşamaktadırlar. Bunun hangi renk olduğunu bilinmesi içinde renk körlüğü testi yapılması gerekmektedir.

Yeşil Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır; Renk körlüğünün açığa çıkarmak ve ayrıca renk görmedeki eksikliğin hangi tip olduğunu belirlemek için bir çok test bulunmaktadır. Renk körlüğü testinin her sayfasında özel hazırlanmış olan renkli noktalardan oluşmak üzere sayılar bulunmaktadır. Kişiye iyi aydınlatılmış bir yerde bu sayıları okuması istenmektedir. Yeşil renge duyarlı hücreler olmayan yeşil renk körü olan kişi yeşil olan sayıyı göremeyecek ve bu durumda sayıyı okuyamayacaktır. Yeşil renk  hariç diğer renkleri görecektir. Sayfadaki yeşil renklerle alakalı olan yerleri görememektedirler. Yeşil renk körlüğü testini göz doktorları tarafından yapılmaktadır. Renk körlüğüne göre kişiye lensler verilmektedir.
]]>
Kısmi Renk Körlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/kismi-renk-korlugu.html Tue, 04 Dec 2018 12:10:31 +0000 Kısmi renk körlüğü, Gözümüzün içerisinde bulunan özel pigment molekülü sayesinde çevremizde bulunan birçok rengi kolaylıkla ayırt edebiliriz. Ancak kısmi renk körlüğü durumunda bu pigment molekülleri görme merke Kısmi renk körlüğüGözümüzün içerisinde bulunan özel pigment molekülü sayesinde çevremizde bulunan birçok rengi kolaylıkla ayırt edebiliriz. Ancak kısmi renk körlüğü durumunda bu pigment molekülleri görme merkezinde az veya hiç olmaz.  Bu durumda kişi bazı renkleri ayırt etmekte zorluk yaşar. Erkeklerde kadınlara oranla daha yaygın olarak görülen kısmi renk körlüğü genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde başlayarak zaman içerisinde ilerleyen bir durumdur. 

Genetik bir bozukluk olduğu düşünülen kısmi renk körlüğü durumunda en çok da kırmızı ve yeşil rengin birbirinden ayırt edilmesi konusunda sorun yaşanır. Kısmi renk körlüğü durumu bazı duyu hücrelerinin eksik olduğu zaman ortaya çıkar ve bu durumda gözün renkleri görüp ayırt etmesini büyük bir oranda azalır.

Kısmi renk körlüğü nedenleri 

Bu durumun nedeninin kalıtsal olduğu bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda kısmi renk körlüğü üzerinde bir takım faktörlerin de rol oynadığı bilinmektedir. Kişinin çocukluk döneminde yüksek derecede ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalması kişide kalıcı olarak ortaya çıkacak kısmi renk körlüğüne neden olabileceği gibi aynı zamanda retina veya kalıcı beyin hasarları da bu durumun nedenleri arasında sayılabilir. 

Kısmi renk körlüğü belirtileri

Doğuştan kaynaklanan ya da sonradan herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkmış olan kısmi renk körlüğü durumu yeşil ve kırmızı rengi birbirinden ayırmada problem yaşanması ile beraber aynı zamanda mavi ve yeşil rengin birbirinden ayıramama gibi belirtilerle anlaşılır. Bununla beraber kısmi renk körlüğü olan kişilerin göz bebeğinin istemsiz bir şekilde oynar be bu kişiler indirgenmiş görüşe sahiptir.

Kısmi renk körlüğü tedavisi

Kişinin hayatında birtakım sorunlar yaratacak kısmi renk körlüğünün bilindik bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak renk körlüğünün derecesinin belirlenmesi için yapılan testler sonucunda kısmi renk körlüğü teşhisi konulduktan sonra bu durum özel üretilen kontak lensler ve gözlükler ile kontrol altına alınabilir.
]]>
Kırmızı Renk Körlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/kirmizi-renk-korlugu.html Wed, 05 Dec 2018 07:43:23 +0000 Kırmızı Renk Körlüğü, dünya çapında yaklaşık olarak 180 milyon kişide görünen renk körlüğü durumu genellikle genetik bozukluktan meydana gelmektedir. Renk körlüğü kişinin kırmızı, mavi ve yeşil rengi birbirinden ay Kırmızı Renk Körlüğü, dünya çapında yaklaşık olarak 180 milyon kişide görünen renk körlüğü durumu genellikle genetik bozukluktan meydana gelmektedir. Renk körlüğü kişinin kırmızı, mavi ve yeşil rengi birbirinden ayırt edememesi durumudur. Renk körlüğünün sebebi genellikle göz retina tabakasının içerisinde bulunan pigmentlerin az sayıda olması ya da hiç olmamasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak tam renk körlüğü seyrek olarak görülmektedir. Renk körüğü olan kişiler çoğunlukla farklı tonlarda bulunan gri rengi ayırt edebilir. Bu rahatsızlık özellikle kalıtsaldır, gözlük ya da kontakt lens kullanmak maalesef renk körlüğü durumunu tamamen ortadan kaldırmaz. Nadiren bazı renk körü olan kişilerde fayda sağlayabilir. Renk körüğü rahatsızlığı olan insanlar kırmızı ve yeşil renge baktığı zaman renk eksikliği ya da renk körlüğü yaşamaktadır. Bu kişilerde görme yetenekleri büyük çapta azalır veya seyrek olarak bütün renkleri ayırt edemezler. Renk körlüğü rahatsızlığı erkeklerde %8 oranında ortaya çıkarken, kadınlarda bu oran %1'inden daha az rastlanmaktadır. 

Kırmızı Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır, çoğunlukla kişi baktığı rengin hangisi olduğunu çözemez. Mesela trafikte araba kullanan renk körü bir kişi kırmızı ve yeşil rengi birbirinden ayırt edemediği için karıştırır. Kırmızı da durması gerekirken geçer, yeşil de geçmesi gerekirken durur ve büyük sorunlara neden olur. Kırmızı renk körlüğü kalıtımsal olarak geçiş özelliği gösterdiği için mutlaka çocukluk döneminde kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer kişide kırmızı renk körüğü mevcut ise, bu durumda renk ayrımını zor yapanlar ya da renkleri tamamen karıştırıp karıştırmadıklarının tetkiklerinin yapılması önemlidir. Kalıtsal olarak kırmızı renk körlüğünün ne yazık ki, bir tedavisi söz konusu değildir. Görme sinirlerinin zayıflamasından kaynaklı olarak meydana gelen renk körlüğünün ilerlemesi ve bir nebze düzeltilmesi mümkün olabilmektedir. 
]]>
Renk Körlüğü Gözlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-gozlugu.html Thu, 06 Dec 2018 01:58:49 +0000 Renk Körlüğü Gözlüğü: Kalıtsal bir rahatsızlık olduğu bilinen renk körlüğü doğuştan ya da sonradan olan bir durumdur. Bu rahatsızlıkta kişiye oldukça faydası olması bakımından tasarlanmış renk körlüğü gözlüğ Renk Körlüğü Gözlüğü: Kalıtsal bir rahatsızlık olduğu bilinen renk körlüğü doğuştan ya da sonradan olan bir durumdur. Bu rahatsızlıkta kişiye oldukça faydası olması bakımından tasarlanmış renk körlüğü gözlüğü bu rahatsızlığın tedavisinde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Renk körlüğü gözlüğü bu rahatsızlığı iyileştirmez ancak bu rahatsızlıktan kaynaklanan bir takım ayırt edilmesi konusunda sıkıntı yaşanması durumunu ortadan kaldırır. Renklerin normal olarak görülmesine yardımcı olan özel olarak üretilmiş renk körlüğü gözlüğü filtreli olması sayesinde ışığın süzülmesini ve renk körlüğü durumda karıştırılan renklerin göz tarafından net bir şekilde algılanmasına sağlar.

Renk körlüğü gözlüğü ne işe yarar, renk ayırt etme eksikliğinin büyük bir oranda tedavi edilmesi konusunda yardımcı olan renk körlüğü gözlüğü renk algısını geliştirme konusunda oldukça etkilidir.  Genellikle kemik çerçeveler ile satışa sunulmuş olan bu gözlük camlarının aynı zamanda numaralı ve astigmatlı olarak üretilmiş olanları da bulunmaktadır. Bu durum da renk körlüğü gözlüğünün fiyatına yansımaktadır. Diyaelektrik malzemesinden özel olarak üretilmiş oldukça ince filmler ile kaplanan gözlük camları ışığı polarize ederek ışık dalgasının boylarını süzer ve renklerin doğru bir şekilde algılanmasına sağlar. 

Oldukça fazla ülkede birçok kişi tarafından kullanılan renk körlüğü gözlüğü kırmızı ile yeşil ya da mavi renkleri birbirinden ayırt etmede zorluk yaşayan kişiler tarafından oldukça talep görmektedir. Bu gözlük sayesinde renk körlüğü tedavi edilebilmektedir. Renkleri doğru algılama amacıyla kullanılan renk körlüğü gözlüğü filtre temizleme özelliğinden dolayı kırmızı ve yeşil renginin birbirinden ayrılması konusunda oldukça yardımcı olur. Günlük hayatta oldukça rahat bir şekilde kullanılabilecek renk körlüğü gözlüğü sayesinde birçok kişiye günlük yaşantısında karşısına çıkacak olan zorluklardan kurtulabilir. Özellikle de meslek hayatında tekstil ile uğraşan kişilerin renk ayırt etme konusunda işine yarayacak olan bu gözlükler renk körlüğü durumunun tedavisinde ameliyat ya da herhangi bir ilaç söz konusu olmadığı için alternatif bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Renk körü olan kişilerin şikayetlerinin büyük bir oranda azaltan renk körlüğü gözlüğü aynı zamanda kişinin tercih ettiği çerçeveye göre monte edilerek de kullanılabilir.
]]>
Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-nasil-anlasilir.html Thu, 06 Dec 2018 02:19:00 +0000 Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır, birçok kişi tarafından eski zamanlardan bu yana merak konusu olmuştur. Renk körlüğü sorunu olan bir birey renkleri ayırt edemez yani renk ayırt etme yeteneği bozuktur. Gözde bulunan retina ism Renk Körlüğü Nasıl Anlaşılır, birçok kişi tarafından eski zamanlardan bu yana merak konusu olmuştur. Renk körlüğü sorunu olan bir birey renkleri ayırt edemez yani renk ayırt etme yeteneği bozuktur. Gözde bulunan retina ismi verilen bölge renkleri ayırt etmekten sorumludur. Bu bölgede meydana gelebilecek problemler bir çok rengi seçemeyecek yada hiç bir rengi ayırt edemeyecek bir durum oluşturur. Retinada renkli görmeye yarayan hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler aç adet pigment içermektedir. Bu pigmentler mavi, yeşil ve kırmızı pigmentlerdir. Renk körü olan bir bireyde  bu pigmentlerden herhangi biri olması gerekenden daha azdır. 

Renk körlüğü nasıl anlaşılır
 • Renk körlüğünün anlaşılması için ve renk görme bozukluğunun belirlenmesi için uygulanabilecek bir kaç test bulunmaktadır. 
 • Renk körlüğü nasıl anlaşılır sorusuna cevap verecek en çok uygulanan yöntem ise, renkli ipliklerden oluşan bir makarayı karıştırarak renk körlüğü şüphesi olan kişiden renkleri gruplara ayırmasının istenmesidir. Bu yöntem renk körlüğü teşhisini koyma için oldukça basit ve pratik bir yöntemdir. 
 • Eğer renk görme bozukluğu şüphesi olan bir birey ipliklerin renklerini yanlış gruplandırır ise renk körlüğü teşhisi rahat bir şekilde konulabilir. 
 • Bunun yanı sıra bu tür durumlarda en fazla kullanılmakta olan bir diğer yöntem ise ishiara testidir. Bu yöntem rakamlar ve şekiller ile yapılmaktadır. 
 • Çocuklarda ise bu durum dört ile beş yaşından sonra anlaşılmaktadır. 
 • Bu tür rahatsızlıkları olan kişiler renk körü olduğunu bazen çok geç anlayabilmektedirler. 
Bu rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak renk körlüğü derecesine göre lensler ve gözlükler kullanılmaktadır. Kullanılan lens ve gözlükler renkleri kolay bir şekilde ayırt etmeye yardımcı olmaktadır. Renk körlüğü genel olarak çok büyük bir problem oluşturmamaktadır. Ancak bazı meslek gruplarında bu sağlık problemi büyük bir sıkıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle askeriye ve polislik mesleklerinde bu tür rahatsızlığı olan kişiler mesleğe alınmazlar. Hastalık kadınlarda taşıyıcı bir şeklide görülmektedir. Erkekler ise renk körü olurlar. Bunun nedeni ise X kromozoma bağlı çekinik geçiş göstermesidir. Günümüzde renk körlüğü problemi yaşayan kişiler en fazla yeşil ve kırmızı renkleri ayırt etmede problem yaşamaktadırlar. 
]]>
Renk Körlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu.html Thu, 06 Dec 2018 20:54:38 +0000 Renk Körlüğü, Kişide renkleri ayırt edebilme yeteneğinin bozulmasıdır. Renkleri birbirinden ayırt edebilme gözdeki retina tabakası sayesinde gerçekleşir. Retina tabakasının renk algılama işlevinde oluşabilecek h Renk Körlüğü, Kişide renkleri ayırt edebilme yeteneğinin bozulmasıdır. Renkleri birbirinden ayırt edebilme gözdeki retina tabakası sayesinde gerçekleşir. Retina tabakasının renk algılama işlevinde oluşabilecek herhangi bir problem, genelde belli başlı bazı renklerin yada bütün renklerin soluk bir şekilde gri renk olarak görülmesine neden olabilmektedir. Bu durumda renk körlüğünden bahsedilir.

Renk körlüğü nedir, nasıl teşhis edilir

Renk körü olan bazı kişiler, bazı renkleri ayırt etmede güçlük yaşarken, bazı bireylerde de renkler zayıf olarak görüntülenebilir. Gözün retina kısmında renkli görmeden sorumlu olan hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere 3 adet pigment içermektedir. Renk körlüğü olan bireylerde biri, ikisi yada üçü ya olması gerekenden daha azdır yada hiç yoktur. Bu durumda renklerin azlık veya yokluk derecesine göre renk pigmentlerinin iki tanesi tam bir tanesi eksik ise, trikromat yani renk körlüğünün en sık yaşanan durumu söz konusudur. Böyle bir durumda renk körlüğü problemi olan kişi, kırmızıyı, yeşili veya maviyi hiç göremez.

Renk körlüğü X kromozomuna bağlı resesif geçişten dolayı daha fazla erkek bireylerde görülen bir bozukluktur. Renk körlüğü erkek bireylerde %8 oranında görülür iken kadınl bireylerde %0.4 oranlarında görülmektedir.Normal bir insanın görmesinde kısa, orta ve uzun dalga boyları 3 ayrı cins koninin( mavi, yeşil, kırmızı) uyumlu çalışması ile oluşur. Bu şekilde uyumlu görme trikromat görme adını alır.

Renk körlüğü olup ta kırmızı renge duyarlı koni hücrelerinde anormallik var ise protan defekt, yeşil renge duyalı olan koni hücrelerinin anomalisinde dötan defekt, mavi renge ait koni hücrelerinin anomalisinde ise tritan defekt oluşur.

Kişilerde kırmızı koni hücrelerinde eksiklik var ise, protanop, yeşil koni hücrelerinde eksiklik var ise, döteranop, mavi koni hücrelerindeki eksiklikte ise, tritanop adı verilir.

Renk körlüğü doğuştan oluşabilen bir kusur olduğu gibi sonradan geçirilen rahatsızlıklar sonucunda da oluşabilmektedir. Renk körlüğünün bireylerde en fazla görülen şekli genellikle kırmızı ile yeşil rengin ayrımının yapılmamasıdır. Bu üç tip koni hücresinden bir tanesinde hata var ise "trikromat anormal" durumu söz konusudur. Kırmızı koni hücresi hatalı ise protanomal, yeşil koni hücresi hatalı olduğu zaman döteranomal, mavi koni hücresi hatasında ise tritanomal adı verilir.Renk körlükleri arasında yeşil renk görme bozukluğu en sık rastlananı olup daha sonra sırası ile kırmızı ve mavi gelmektedir.  

Tritanomali ve trianopi nadir görülüp cinsiyet ayrımı göstermeyen durumlardır. Ren körlüğü kusuru bulunan erkeklerin %2 oranındaki kısmı protanopi, yada döteranopili dikromatlar, %6 oranında bir kısım ise kırmızı renk yada yeşil renge duyarlı pigmentlerin spektral duyarlılığında kayma olan anormal trikromatlardır.

Bu anormallikler resesif (çekinik) ve X kromozomuna bağlı karakterlerdir. Erkek bireylerde germ hücresinin dışında bulunan diğer bütün hücreler 44 kromozoma ek olarak bir X, birde Y kromozom taşımış olduğundan dolayı X kromozomunda anormal bir gen bulunması durumunda bu erkek bireylerde renk körlüğü olacaktır.

Kadın hücrelerinde anne ve babadan gelmiş 2 X kromozomu bulunması ve bu anormalliklerin çekinik olmasından ötürü, kadınlarda renk körlüğüne dair bir kusur oluşabilmesi için her 2 X kromozomunda da anormal bir gen olması gerekir.

X'e bağlı renk körlüğü kusuru olan bir erkek bireyin, kız çocukları renk körlüğü taşıyıcı olup dolayısı ile bu kusuru kendi erkek çocuklarının yarısına aktaracaktır. X'e bağlı renk körlüğü kuşaktan kuşağa aktarılmakta olup ve ikinic kulak erkeklerinde mutlaka görülür.   

Renk körü olan kişilerin yaşamlarının ileriki zamanlarında yapacakları hataları önlemek açısından bu anomalinin erken yaşlardan itibaren bilinmesi oldukça önemlidir. Ayrıca renk körlüğünün bilinmesi kişinin ileride seçeceği meslek içinde yönlend]]> Renk Körlüğü Nasıl Geçer https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-nasil-gecer.html Fri, 07 Dec 2018 04:09:26 +0000 Renk körlüğü nasıl geçer, renk körlüğü kişinin renkleri ayırt etmekte problem yaşamasıdır. Renk algılaması için göz içerisinde bulunan pigmentlerin problem yaşaması ile rengin algılanmasında sorun ortaya çıkar. Hastad Renk körlüğü nasıl geçer, renk körlüğü kişinin renkleri ayırt etmekte problem yaşamasıdır. Renk algılaması için göz içerisinde bulunan pigmentlerin problem yaşaması ile rengin algılanmasında sorun ortaya çıkar. Hastada görülen renk körlüğü içerisinde kişinin kırmızı ile yeşil arasında bulunan renklerini ayırt etmesinde problem yaşanır. Ayrıca mavi ile sarı renginin ayırt edilmesi güçleşir. Renk körlüğü bazı kişilerde hafif olarak ortaya çıkarken, bazı kişilerde şiddetli olmaktadır. Siyah ile beyaz renklerde görme problemi yaşanabilir. Bazı kişilerde ise gri, sarı, mavi,bej renklerinin yerine turkuaz, kırmızı, yeşil gibi renklerin görülmesine neden olur. Genellikle renk körü hastalığı erkeklerde daha yaygındır. Kadınlarda ise kalıtımsal problemlerden son dolayı ortaya çıktığı belirtilir.  


Gözün içerisinde bulunan ışığa duyarlı katmanların çeşitli dalga boylarında ışıklara karşı absorbe etme özelliği bulunur. Bu süreç içerisinde hasta yeşil, mavi, kırmızı renklere karşı farklı tepkiler ortaya çıkar. Beyine iletilen algılar renklerin yanlış algılanmasına neden olur. Ayrıca hasta da bulunan kalıtımsal sebeplerden dolayı anneden erkek çocuğuna renk körlüğünün geçtiği belirtilir. Görme problemlerini neden olan bu durumun ilerlemesi evresinde körlüğe sebep olabilir. Ayrıca renk körlüğü retina yaralanması sonucu ortaya çıkabilir. Kişide bulunan göz tansiyonu, diyabetik retinopati, maküler dejenerasyon veya katarakt sebebiyle meydana gelebilir. 

Renk körlüğü nasıl geçer sorusu hastalığın teşhis edilmesi ile birlikte gerekli tedavi uygulanır şeklinde cevap bulunur. Ayrıca bazı hastalıklardan dolayı renk körlüğünün tetiklendiği belirtilir. Özellikle Parkinson hastalığı ve alzheimer hastalığının renk körlüğü oluşumuna neden olduğu belirtilir. Bu süreç içerisinde hastada bulunan diğer hastalıklarının tedavi edilmesi ile birlikte renk körlüğünün tedavisi gerçekleştirilir. 

Renk körlüğü nasıl geçer, tedavisi nasıldır
 • Kalıtsal olarak meydana gelen renk körlüğünün kesin tedavisi yoktur. Ancak bazı durumlardan dolayı meydana gelen renk körlüğünün tedavisi edilmesi için öncelikle diğer hastalıkların tedavisi gerekir. 
 • Göz tansiyonu veya katarakt gibi oluşumlar sebebiyle meydana gelen renk körlüğünün giderilmesi için katarakt ameliyatı yapılması renk körlüğünün tedavi edilmesini destekler. 
 • Renk körlüğünün teşhis edilmesinin sonrasında renkli filtreli gözlük kullanılması renklerin daha sağlıklı şekilde algılanmasına fayda sağlar. Bu süreç içerisinde hastanın normal renkleri ayırt etmesin de etkilidir. Renklerin arasında bulunan farklılığın tespit edilmesi için kontak lens uygulaması renk körlüğünün tedavi edilmesi için önemlidir. 
 • Ayrıca hastanın parlamayı engelleyen gözlük kullanması özellikle şiddetli renk körlüğü yaşayan kişilerin tedavisinde son derece etkilidir. 
 • Hastanın özel gözlük kullanması, renklerini ayırt edilmesinde fayda sağlar.
 • Ayrıca hastada bulunan renk körlüğünün giderilmesi için renklerin ipuçlarının öğrenilmesi önemlidir. Tedavi süreci içerisinde renkli cisimlerin bulunduğu alanların ezberlenmesi tedavide önemlidir. Trafik lambaları üzerinde bulunan ışıkların renklerinin hangi sırada olduğunun ezberlenmesi kişinin yaşadığı problemlerin azaltılmasını sağlar. 
 • Yapılan araştırmalara göre retina da bulunan bozukluklarının renk körlüğü ile ilişkisinin olduğu belirtilmektedir. Renk körlüğü nasıl geçer sorusuna cevap bulmak için tedavisi üzerinde hala çalışmalar devam etmektedir. Renk körlüğünün kesin tedavisi olmamakla birlikte uygulanan bazı kullanımlar sayesinde renklerin ayırt edilmesine yardımcı olunur. 
]]>
Renk Körlüğü Dereceleri https://www.renkkorlugu.gen.tr/renk-korlugu-dereceleri.html Fri, 07 Dec 2018 11:06:24 +0000 Renk körlüğü dereceleri, konusunun ne olduğu incelenmeden önce renk körlüğünün ne olduğu bilinmelidir. Renk körlüğü, doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Renk körlüğü dereceleri arttıkça ki Renk körlüğü dereceleri, konusunun ne olduğu incelenmeden önce renk körlüğünün ne olduğu bilinmelidir. Renk körlüğü, doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Renk körlüğü dereceleri arttıkça kişinin görme yetisi azalmakta ve yaşam kalitesi de o kadar düşmektedir. Ayrıca, renk körlüğüne sahip olan kişiler incelendiğinde, doğuştan renk körlüğünün sonradan oluşan renk körlüğüne göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Renk körlüğü, anneden X kromozomu aracılığı ile bebeğe geçen bir rahatsızlık olmasının yanı sıra erkeklerde daha fazla rastlanan bir görme problemidir. Renk körlüğüne sahip olmayan, normal bir görme yetisine sahip kişilerin göz retinasında mavi, kırmızı ve yeşil olmak üzere üç adet pigment bulunmakta ve bu üç pigmentin karışımı ile diğer renklerin görülmesi sağlanmaktadır. Ayrıca, mavi, kırmızı ve yeşil pigmentleri gündüz çalıştığı için geceleri birçok şeyin rengi görülememektedir. Genel olarak, mavi, kırmızı ve yeşil pigmentlerinin az olduğu ya da hiç olmadığı kişiler renk körü olan kişilerdir. Renk körlüğü, tamamen renk körlüğü ve kısmi renk körlüğü olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. 

Renk görme eksikliği problemi, kişinin göz retinasında bulunan mavi, kırmızı ve yeşil pigmentlerin hatalı bir şekilde çalışmasından doğan bir problemdir. Tamamen renk körlüğü ve kısmi renk körlüğü, renk körlüğü derecelerindendir. Tamamen renk körlüğü ise, kısmi renk körlüğüne göre daha az rastlanan bir görme problemidir. Tamamen renk körlüğüne sahip olan kişiler, çevresini normal görme yetisine sahip olan kişilerin geceleri gördüğü gibi görebilmektedir. Doğuştan çevresindeki renk tonlarını ayırt edemeyen tamamen renk körlüğüne sahip olan kişi, bu durumu ancak çevresindeki diğer insanlar sayesinde fark edebilmektedir. Bunun sebebi ise, kişinin her zaman aynı şekilde görmesinden dolayı herhangi bir sorun hissetmemesidir. Ancak tamamen renk körlüğü problemi, kişinin hayatını oldukça olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir. Kısmi renk körlüğü ise, tamamen renk körlüğüne göre daha sık görülen bir görme problemi olmasının yanı sıra kişinin hayatını çok fazla etkilememektedir. Tamamen renk körlüğü, renk körlüğü dereceleri açısından kısmi renk körlüğünden daha yüksek derecelidir.

Renk Körlüğü Teşhisi ve Tedavisi

Renk körlüğünün tedavi sürecine geçilmesi için öncelikle teşhis edilmesi önem taşımaktadır. Teşhis için birçok renk testi geliştirilmiştir. Teşhisin erken olması, renk körlüğü derecelerinin artmadan önce tedavi edilmesi için önemlidir. Renk körlüğü probleminin teşhisi için çeşitli plakalar ve nokta prosedürleri kullanılmaktadır. Hastaya gördüğü sayının sorulması amacıyla renkli fonda gösterilen rakamlar, hastaların görme yetisini ölçmek için kullanılmakta olup teşhis için oldukça faydalıdır. Tedavi için ise, hastalara kontakt lensler ve gözlükler önerilmektedir.
]]>
Ehliyet Renk Körlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/ehliyet-renk-korlugu.html Sat, 08 Dec 2018 01:00:55 +0000 Ehliyet Renk Körlüğü, doğuştan gelen genetik bozukluk sonucu oluşan bir göz hastalığıdır. Ya anneden yada babadan alınan kromozom ile ailedeki çocuklara da etki edebilen renk ayırt edememe hastalığıdır. Yapılan istat Ehliyet Renk Körlüğü, doğuştan gelen genetik bozukluk sonucu oluşan bir göz hastalığıdır. Ya anneden yada babadan alınan kromozom ile ailedeki çocuklara da etki edebilen renk ayırt edememe hastalığıdır. Yapılan istatistiklere göre renk körlüğü her 100 kişiden 10 kişide rastlanılan bir durumdur. Doktorlar renk körlüğü hastalığını derecesine ve çeşidine göre ayırmaktadır. Bunlar; kısmi renk körlüğü, renk görme eksikliği ve tamamen renk körlüğüdür. Renk körlüğünde bazı renkler çok daha ağır basmaktadır. bu renkler ise kırmızı, sarı, yeşil, turuncu ve gridir.

Ehliyet Renk Körlüğü Tespiti

Ehliyet renk körlüğü tespiti yapılan testler ile anlaşılır. Trafik lambalarının ışıkları arasında kırmızı, sarı ve yeşil de yer aldığı için bunları ayırt etmede sıkıntı yaşayan​ kişilere ehliyet verilemez. bunun en önemli amacı hem kendi canlarını hemde başkalarının canlarını tehlikeye sokmamak içindir. Renk körlüğü zamanla tedavi edilebilir bir durumdur. Bunun için ilaç tedavisi yada lens kullanımı tercih edilebilir.
]]>
Tam Renk Körlüğü https://www.renkkorlugu.gen.tr/tam-renk-korlugu.html Sat, 08 Dec 2018 13:49:03 +0000 Tam Renk Körlüğü, genetik olan bir bozukluktur. Tam renk körlüğü dünya çapında 170 milyon kişinin tam renk körü olmaktadır. Renk körlüğünün dereceleri de bulunmakla birlikte ağırlığı ve hafifliği de bulunmakta Tam Renk Körlüğü, genetik olan bir bozukluktur. Tam renk körlüğü dünya çapında 170 milyon kişinin tam renk körü olmaktadır. Renk körlüğünün dereceleri de bulunmakla birlikte ağırlığı ve hafifliği de bulunmaktadır. Renk körlüğü 3 çeşitten oluşmaktadır. Az renk körlüğü, orta renk körlüğü ve tam renk körlüğüdür. Az renk körlüğü dışındaki seviyeler de ehliyetten de yararlanamamaktadır. Tam renk körlüğünde en sık karşılaşılan yeşil ve kırmızıyı ayırt edemeyenlerdir. Ancak tam renk körlüğü olan kişiler sadece yeşil ve kırmızı değil neredeyse bütün renkleri ayırt edememektedir. Bu tam renk körlüğü kalıtsal bir durumdur. Uzmanlar ne kadar ameliyatlara girse de bu hastalık kalıtsaldır. Renk körlüğüne gözlük ve lensler asla yardım edemez. Ancak bazı durumlarda işe yarayan bilgiler bulabilirsiniz. Tam renk körlüğü olan kişiler orta dereceli renk körlüklere göre daha az bulunmaktadır. 

Eğer renk körlüğü kişide sonrada oluşuyorsa bu renk körlüğünün tedavileri bulunmaktadır. Ancak tam renk körlüğü doğumda beri varsa o tam renk körlüğüne ne yaparsanız yapın düzelmemektedir. Tam renk körlüğü uygulamaları da bulunmaktadır. Bu uygulamalar kişinin hangi derecede renk körü olduğunu öğrenmenize yardımcı olacaktır. Renk körlüğü olmayan kişilerde yani normal bir insan gözü 16.000 değişik renkleri tanıyarak fark edilebilir. Ancak tam renk körlüğü olan kişiler de bu sayı oldukça azdır. 

Tam renk körlüğü belirtileri

Tam renk körlüğü olan kişilerde 3  tip retinadan en fazla 1 retina bulunduğu zaman yada geriye kalan retinaların bozuk olaması sonucunda tam renk körlüğü oluşmaktadır. Tam renk körlüğü olan kişiler kırımızı, yeşil, maviyi algılayamamaktadır. Ancak orta dereceli renk körlüğü olan kişilerde 2 tip retina bulunmaktadır. Yada geriye kalan retinalar bozuktur. Ve bu renk körlüğü olan kişiler 3 renkten 1 ini algılayamamaktadır. Az renk körlüğü olan kişilerde ise 3 tip retinada bulunmaktadır. Ancak bu az renk körlüğü olan kişiler ise 3 rengi bazen algılayabilir bezen de algılayamazlar. Yada yanlış algılarlar.

Renk Körlüğü Tedavileri

Renk körlüğünün tedavi etmek mümkün olmamaktadır. Ayrıca tam renk körlüğünün cerrahi müdahale yaparak da tedavi edilemez. Ancak tam renk körlüğünün az da olsa çözümü bulunmaktadır. Ancak bu çözüm tamamen kişiyi tam renk körlüğünden kurtarmamaktadır. Tam renk körlüğünün en geçerli sistemi ise ChromaGen olmaktadır. Bu sistem Dünyanın her yerinde sağlanmaktadır. Tedavi özel filtreli kontak lensler ve gözlükler bulunmaktadır. Ancak bu lensler ve gözlükler renkleri tam ayırt edeceğiniz anlamına gelmemektedir. Ancak bu sistemin yani tedavinin başarı oranı %98 olmaktadır.
]]>